Zapoznaj się z empiryczną analizą kobiecości i męskości wśród przedsiębiorczyń w województwie zachodniopomorskim!

Zapoznaj się z empiryczną analizą kobiecości i męskości wśród przedsiębiorczyń w województwie zachodniopomorskim!

Zapoznaj się z empiryczną analizą kobiecości i męskości wśród przedsiębiorczyń w województwie zachodniopomorskim!
Jeśli jesteś ciekawa/ ciekawy, jakie cechy reprezentują kobiety, które odnoszą sukcesy w biznesie i na rynku pracy, zapraszam do zapoznania się z poszczególnymi wynikami Raportu, które będę publikować cyklicznie. Badanie objęło 275 osób przedsiębiorczych i przeprowadzone zostało w 2017 i 2018r. w województwie zachodniopomorskim.
Zanim zatem przejdę do poszczególnych cech, na początek, w zaprezentowanej poniżej części opisuję czy hipoteza badania się potwierdziła, a następnie rozkłady wybranych zmiennych: sukces/brak sukcesu według wieku badanych kobiet, oceny zamożności własnej w zakresie posiadania kapitału własnego na start przez kobiety, które odniosły sukces w prowadzeniu działalności gospodarczej, a także oceny pochodzenia ekonomicznego oraz koneksji i wpływów dla kobiet, które odniosły sukces w prowadzeniu działalności gospodarczej. Co ciekawe, grupę porównawczą w niniejszym badaniu stanowiły kobiety, którym się nie powiodło i poniosły w biznesie porażkę.

Wyniki badania jednoznacznie potwierdziły główną hipotezę badawczą, że kobiety, które odnoszą sukcesy w biznesie, charakteryzują się silnymi cechami kobiecymi oraz silnymi cechami męskimi jednocześnie. Dane pokazują, że kobiety sukcesu posiadają silne cechy kobiece oraz silne cechy męskie. Wartości dla cech kobiecych w tej kategorii wynosi – 4,40 dla cech męskich – 4,35. Z kolei dla kobiet bez sukcesu, wartości są zdecydowanie niższe i dla cech kobiecych jest to – 2,93, a dla cech męskich – 2,51.

Tabela 1 A i B Podstawowe statystki opisowe, w podziale dla kobiet z sukcesem i bez sukcesu, dla cech kobiecych i męskich

A. Dla kobiet z sukcesem

Empiryczna analiza kobiecości i męskości wśród przedsiębiorczyń

B. Dla kobiet bez sukcesu

Empiryczną analiza kobiecości i męskości wśród przedsiębiorczyń

Źródło: opracowanie na podstawie badań własnych

Wykres Nr 1 Rozkład zmiennej sukces/brak sukcesu według wieku badanych kobietWykres sukces brak sukcesu w biznesie

Źródło: opracowanie na podstawie badań własnych

Około 52% respondentek, mających na swoim koncie sukcesy w biznesie, to kobiety od 30 do 50 lat. Również 75% osób z brakiem sukcesu zawiera się w tym przedziale wiekowym. Wydaje się, że rozpatrywany przedział wiekowy stanowi jednocześnie grupę kobiet najbardziej aktywną pod względem poszukiwania szans rozwoju czy zmian w życiu zawodowym. Z zewnętrznego punktu widzenia, determinantą w tym zakresie mogą być na przykład – brak perspektyw rozwoju kariery, pominięcie podczas awansu czy konflikty w miejscu pracy. Do powyższych często dochodzą potrzeby stricte wewnętrzne, takie jak re – analiza swoich potrzeb i podstawowych założeń życiowych, odczuwanie potrzeby zmian, chęć podjęcia nowych wyzwań, rozpoczęcia działań na własny rachunek czy brak satysfakcji z dotychczasowego życia i pracy. Rozpatrywany przedział wiekowy nie stanowi determinanty, przesądzającej o odniesieniu lub braku sukcesu, nie mniej jednak wskazuje na dość niską przeżywalność firm zakładanych przez kobiety w omawianym wieku w województwie zachodniopomorskim.

Kolejną kategorią wiekową, którą reprezentują respondentki, to wiek od 50 do 60 + i w tym przypadku jest to łącznie grupa 19% pań – kobiet sukcesu. Natomiast w odniesieniu do badanych bez sukcesu w tym przedziale wiekowym grupa ta liczyła podobny odsetek – 17,5%. Skoro tylko po około 7% badanych, reprezentuje przedsiębiorczynie w wieku od 20 do 30 lat z sukcesem oraz w tej grupie wiekowej bez sukcesu, to najwięcej sukcesów, jak i najwięcej porażek odnotowano wśród kobiet w przedziale wiekowym od 30 do 50 lat.

Wykres 2 Ocena zamożności własnej w zakresie posiadania kapitału własnego na start przez kobiety, które odniosły sukces w prowadzeniu działalności gospodarczej

wykres

Analiza danych pokazuje, że kobiety, które odniosły sukces w prowadzeniu działalności gospodarczej, w zdecydowanej większości, czyli w 72% przypadków wyposażone były w kapitał własny na start, co zapewne przyczyniło się do osiągnięcia tego sukcesu. Tylko 13% kobiet posiłkowało się całkowicie lub w znacznej części kapitałem z zewnątrz, czyli między innymi pożyczką, kredytem z banku lub wsparciem rodziny. Kolejne 13% częściowo posiadało kapitał własny, częściowo zaś uzyskało finansowanie z zewnątrz. Pozostały, znikomy procent respondentek nie odpowiedział na zadane pytanie. Innymi słowy prawie trzy czwarte badanych finansowało działalność gospodarczą środkami własnymi lub w znacznej mierze własnymi, a środki z pozostałych źródeł miały mniejsze znaczenie. Istnieje zatem duże prawdopodobieństwo, iż ważnym czynnikiem dla odniesienia sukcesu w biznesie może być podsiadanie w całości lub części własnego kapitału na start i wydaje się, że w województwie zachodniopomorskim mogą występować przesłanki dla odniesienia sukcesu w biznesie przez osoby bardziej niż mniej zamożne.

W przypadku kobiet, które osiągnęły sukces, ocenie poddano ponadto pochodzenie ekonomiczne oraz koneksje i wpływy, również według skali od 5 do 1, gdzie 5 lub 4 – oznacza pochodzenie z zamożnej rodziny, która posiadała koneksje i wpływy, co miało istotny wpływ na starcie, natomiast 1 lub 2 – fakt, że rodzina, z której pochodziła osoba badana była niezamożna, nie posiadała koneksji i wpływów.
Wykres 3 Ocena pochodzenia ekonomicznego oraz koneksji i wpływów dla kobiet, które odniosły sukces w prowadzeniu działalności gospodarczej

wykres

Źródło: opracowanie na podstawie badań własnych

Analiza odpowiedzi w przypadku kryterium, jakim jest ocena pochodzenia ekonomicznego oraz koneksji i wpływów w odniesieniu do kobiet, które odniosły sukces, przedstawia obraz, w którym kobiety, odnoszące sukces w biznesie, w niewielkiej większości, czyli w 51% ogółu badanych pochodziły z zamożnej rodziny, która posiadała koneksje i wpływy, co miało istotny wpływ na starcie w prowadzeniu działalności gospodarczej. Z kolei 32% respondentek uznało, że rodzina, z której pochodziły była niezamożna, nie posiadała lub posiadała niewielkie czy ograniczone koneksje oraz wpływy. Istotna zatem część kobiet, które odniosły sukces pochodziła z zamożnych rodzin i dysponowała kapitałem na start w całości lub w znaczącej części.

Dwa wyżej wymienione kryteria, czyli związane z posiadaniem kapitału na start oraz oceną pochodzenia ekonomicznego oraz koneksji i wpływów, w odniesieniu do kobiet, które pełniły lub pełnią funkcje zarządcze – uznane zostały jako nie mające większego znaczenia podczas ich zatrudniania oraz dalszego pełnienia przez nie funkcji.

Powrót do wszystkich wpisów